ASTON MARTIN DBR9 ... part 5 - rok 2009

 

SEDM OPRAVDU VÝBORNÝCH LET VOZU ASTON MARTIN DBR9
Část pátá - rok 2009

 

Pátý rok na závodních okruzích měl být pro Aston Martin DBR9 jeho posledním. A to byl jeden z důvodů, proč se na závodních tratích objevovala tato elegantní špičková G´T´čka již opravdu jen velmi sporadicky. Prakticky skončily všechny tři týmy v jejichž „barvách“ absolvovaly D´B´eR devítky nejvíce závodů v roce 2008 – Bell Motorsport (American Le Mans Series), Jetalliance Racing a Gigawave Motorsport (FIA GT Championship). Zatímco v prvním případě to byl pro amerického businessmana Chapmana DUCOTA krok vpřed, když přesedl do vozů Lola B06/10 LMP1 týmu Intersport Racing Jona Fielda. Tak v dalším to byly finační problémy, které vedly ke stažení týmů z G´T´čkového šampionátu, který čekala poslední sezóna před „transformace“ na světový šampionát vozů GT1, které však měly být vyráběné podle nových – a značně omezených – technických specifikací. Vzhledem k minimálním počtu startů se však jedná o rok velmi úspěšný. Vždyť z pěti startů resultovalo pětkrát umístění na "bedně", z toho dvakrát na tom nejvyšším stupínku. A k tomu pak „návdavkem“ vítězství v celkovém hodnocení Asian Le Mans Series 2009 ve třídě GT1. Tomu se říká vysoká efektivita.

 
24 Hours of Le Mans

Bleděmodrý Aston Martin DBR9 rakouského týmu Jetalliance však nezmizel ze závodních okruhů zcela. Posádka vozu  číslo „66“ ve složení Alex MÜLLER – Lukas LICHTNER-HOYER – Thomas GRÜBER (gentleman-driver, vítěz jednoho závodu Porsche Endurance Sports Cupu z roku 2008) absolvovala v červnu na La Sarthé svůj "vysněný" závod - 24 Hours of Le Mans. V konkurenci továrního týmu Corvette Racing obsadila amatérská posádka (bráno z dnešního „hlediska“)  tvořená dvěma jezdci gentlemany (LICHTNER-HOYER a GRÜBER) a jedním profíkem (Alex MÜLLER) startujícím na svém prvním Le Mans výtečné třetí místo ve třídě LM GT1.


 

Le Mans Series

D´B´eR devítka týmu Jetalliance absolvovala ve stejné jezdecké sestavě druhý květnový víkend závod Spa 1000 Kilometres, který slouží i pro týmy, které nejsou přihlášeny do celého šampionátu Le Mans Series jako generálka na "závod závodů". I zde - na legendárním, jezdci oblíbeném, ale chyby "neodpouštícím" okruhu Spa-Francorchamps - dojela při své premiéře v tomto typu vytrvalostních závodů posádka ve složení  Lukas LICHTNER-HOYER - Thomas GRÜBER - Alex MÜLLER na třetím místě ve třídě GT1. V posledním závodě seriálu na - neméně slavném - okruhu  Silverstone se představili naši další známí ze seriálu FIA GT Championship 2008 - Ryan SHARP a tým Gigawave Motorsport se svým stříbřitě-šedým Astonem Martin DBR9. Parťákem Ryana SHARPA ve voze "60" byl Peter KOX. A  "spojení" Sharp - Kox - Gigawave - Silverstone fungovalo v závodě na 1000 kilometrů opravdu výborně, neboť "60" vítězí v kategorii GT1 o celé kolo.

 
Asian Le Mans Series

Po skončení Le Mans Series a American Le Mans Series se některé týmy z těchto šampionátů přesouvají do Japonska, kde se na přelomu října a listopadu odehrává za účasti několika japonských a čínských týmů "miniseriál" Asian Le Mans Series nazývaný též Okayama 1000 Kilometres. Tento miniseriál se skládal ze dvou víkendových závodů o délce 500 km. O tomto závodním víkendu se v kategorii GT1 představil s vozem Aston Martin DBR9 „61“ japonský tým Hitotsuyama Team Nova s posádkou Akihiro TSUDUKI – Takeshi TSUCHYIA, kteří společně v roce 2009 nepříliš úspěšně "válčili" v domácím G´T´čkovém šampionátu (Autobacs Super GT Championship) ve třídě GT500. Dvojice japonských jezdců obsadila v prvním (sobotním) závodě druhé místo ve třídě GT1 a nedělní dokonce vyhrála. Díky nevyššímu součtu ujetých kol v obou závodech pak mohla "61" v tradiční barvě britské závodní zelené slavit i triumf v celkovém hodnocení miniseriálu ve třídě GT1.

 

... a modely vozu pro sběratele v měřítku 1:43...

V nabídce firmy IXO najdeme model vozu "66" týmu Jettalliance Racing z 24 Hours of Le Mans.

V nabídce firmy EBBRO najdeme model vozu "61" týmu Hitotsuyama Team Nova z Okayama 1000 Kilometres.

Souhrn pódiových umístění vozu ASTON MARTIN DBR9 v roce 2009

 2 vítězství v třídě

*******
* Ryan SHARP - Peter KOX *
Winner class GT1 Silverstone 1000 Kilometres * Le Mans Series 2009
*******
* Akihiro TSUDUKI - Takeshi TSUCHIYA *
Winner class GT1 Okayama 1000 Kilometres * Asian Le mans Series 2009
*******
Největší počet odjetých závodů s vozem Aston Martin DBR 9 v roce 2009
Akihiro TSUDUKI, Takeshi TSUCHIYA - 4
Alex MÜLLER, Lucas LICHTNER-HOYER, Thomas GRUBER - 2
TOPlist