TOTAL 24 HOURS OF SPA

CIRCUIT  DE  SPA - FRANCORCHAMPS

Okuh trojúhelníkového tvaru byl navržen v roce 1920 Julesem de Thierem a Henrim Langlois Van Ophemem. Tvořily ho veřejné komunikace mezi belgickými městy Francorchamps, Malmedy a Stavelot.  První automobilový závod se konal na okruhu v roce 1922, o dva roky později viděl první z dnes slavných čtyřiadvacetihodinovek.

Původní okruh byl vyhlášený tím, že se něm dosahovalo mnohem vyšší průměrné rychlosti, než na jiných závodních tratích. Belgičané byli pyšní, že mají velmi rychlý okruh. Pro zvýšení průměrné rychlosti se rozhodli pomalou zatáčku do kopce nazvanou Ancienne Douane "zrušit" a nahradit rychlejší Raidillon, která tak plynule navazuje na Eau Rouge.

Stará závodní dráha pokračovala přes křivky Kemmel na nejvyšší části dráhy. Pak šla dolů přes Les Combes k pravotočivé zatáčce Burnenville. U Malmédy začínala dlouhá rovinka, která byla "přerušená" rychlou zatáčkou Masta mezi hospodářskými staveními. Po této šikaně, jejíž rychlé projetí vyžadovalo velkou dávku "umu i srdce" opět po rovince až do města Stavelot. Pak přes kopce a dvě velmi rychlé zatáčky La Carriere dolů, k nám již velmi známým místům jako jsou Blanchimont a vlásenky La Source.

V roce 1979 byl okruh zkrácen na současných sedm kilometrů. Startovní/cílová "čára", která byla původně na svahu přímo před Eau Rouge, byla v roce 1981 přesunuta na rovný úsek před vlásenky La Source. V roce 2007 byl upraven úsek známý jako  "autobusová zastávka" (Bus Stop) a také Pit Lane. Stejně jako jeho předchůdce je i nový okruh stále velmi rychlý a kopcovitý. Od svého vzniku je okruh, který je umístěný v Ardénských lesích známý svým těžko předvídatelným počasím.

Často se stává, že jedna část okruhu je suchá a slunečná, zatímco další úsek deštivý a kluzký.

Okruh klade na dovednosti jezdce větší důraz, než kterýkoliv jiný na světě. To mají "na svědomí" především zatáčky Eau Rouge a Blanchimont, které je třeba projet velmi rychle a plynule, aby se dosáhlo velké rychlosti na rovinkách po nich, což napomáhá k předjíždění méně "zkušených" jezdců. 

oficiální stránky závodu (francouzsky, holandsky, anglicky):

http://www.total24hours.com/24h-spa/en/index.cfm

... a jedny anglické s výsledky a stručnou historií závodu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Spa_24_Hours

a ještě samozřejmě odkaz na stránky (anglicky) šampionátů Blancpain GT Series:

http://www.blancpain-gt-series.com/

TOPlist